ÖRNEK DEMO'DUR. SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Hiçbir şey ayağınıza gelmez; en azından iyi olan hiçbirşey. Herşeyi gidip almanız gerekir.
Son Ziyaretçi Yorumları
Akın Sezer
Saygı değer dernek yöneticileri ve hemşerilerim yaklaşan yeni yılınızı kutlar, yeni yıl Kırşehirin kaderini kırarak göç veren bir il değil kendi kendine yeten, eğitimde geleceğine güvenle bakan bir il statüsünde görmek dileğiyle tüm Kırşehirlilerin yeni yıllarını kutlar saygılar sunarım

Ersoy Gezer
Sayın başkanım ve değerli üyeler çalışmalarınızda başarılar dilerim bir kırşehirli sanatçınız olarak yanınızda oldugumu belirtir tüm kırşehirli hemşerilerime sevgi ve saygılar sunarım

Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
CEMRE NASIL DÜŞÜYOR ?

Aslında düşen bir şey yok sadece düştüğüne inanılıyor o kadar. Eski insanlarda gün bilgisi yani takvim kullanımı yaygınlaşmadığı daha doğrusu takvim hazırlayıp bunu insanlara ulaştırma olanağı olmadığı için insanlarda zamanı farkında olabilmek için bir takım pratik yöntemler bulmuşlardır.
Buldukları en pratik yöntem yılı ikiye bölmek olmuştur ve yılı Hızır ve Kasım günleri olmak üzere ikiye bölmüşlerdir. Onların hesabına göre Hızır günleri bu günkü takvime göre 6 mayısta yani Hıdırellez günü başlıyor ve 186 gün sürüyor yani kasım ayının 8. gününe kadar. Kasım ayının 8 inde ise kasım günleri başlıyor ve 180 gün sürüyor. İşte eskilerin günleri, ayları, mevsimleri izlemek için buldukları pratik yöntem. Gerçi özellikle kasım günleri kendi arasında arbain ve hamsin diye adlandırdıkları safhalara ayrılıyor ama o ayrıntılarla sizleri sıkmaya gerek yok.
Çoğu kültürdedoğanın değişim günlerinin yaklaştığını anma yada değişimin başladığı günleri kutlama gibi geleneklerin var olduğu biliniyor Nevruz gibi Hıdırellez gibi. İşte cemredüşmeside bu değişimin yaklaştığını haber veren belirli günler diye adlandırılsa yanlış olmasa gerek.
Arapça kor ateş anlamına gelen cemrenin ilk düşüşünün kasım günlerinin 105. günü olan 19-20 şubat günlerine denk geldiği ve havaların ısınması anlamına havaya düştüğü kabul edilir. Daha sonra ise birer hafta arayla suya ve toprağa düşerek ısıttığı varsayılarak doğanın canlanmaya başladığı kabul edilir.
Herkesin gönlünce baharlar geçirmesi dileğiyle hoşçakalın.


ÇETİN ARPA

Okunma Sayısı: 390


35.172.164.32
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Aidat Borcu Sorgulama
Duyurular

Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


Hafta sonu gezi düzenlenecektir tüm üyelerimizi bekliyoruz.


Mehmet Demir vefat etmiştir ailesine sabır yakınlarına başsağlığı dileriz.


Önümüzdeki hafta Yıldırım oğlu Mert Birinci evlenecektir tüm hemşerilerimizi düğüne bekleriz.


İstanbul Hava Durumu

 

© Copyright 2023  V4.2 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top